SNAP Challenge: Day One - Grocery Shopping

Every time I thought about this challenge, I thought about Aldi, the discount grocery store. And when I made my list this morning, I made it with Aldi in mind. 

I mentally added up the things on my list and decided the cost would be good. I was still undecided on a couple things, such as olive oil and ground beef. 

When I got to the store, I decided to go with both! Because I can't add!

Also, now that I've got this stuff home, I think I should have done a vegetarian version (or even vegan) of this challenge, because I'm feeling bad about buying cheap meat and eggs. Sorry, animals. :(

I went over by $7.00 (I'm using the pre-tax amount because that's the way it works when you have the benefits). But I bought a few things I can't possible use up, such as the bottle of olive oil, three heads of garlic, and four onions (I plan to use two). And as of now I have no plans for the remaining 1.75 pounds of ground beef. 

What happened? I bought things I already had, in the spirit of the challenge, and then evaluated ground beef packages based on the cost per pound, not the total cost. 

Sigh. Some things you just screw up right away.

But, luckily for me, one mistake doesn't kill a challenge. 

Here's my receipt and what I got: 

It looks like a lot of food because it is. The ground beef is hiding, shame-faced, under the eggs. 

Ground beef was by far the most expensive thing I bought. I got 2.25 pounds of ground beef for $8.75. The second most expensive thing was butter. I looked at the margarine and just couldn't do it. One thing Beth, at Budget Bytes, said about here challenge was that she didn't feel like she could get enough calories some weeks. Based on her what she wrote, it looks like I'm quite a bit more active than she is (I have an active job and I exercise). So, I decided butter was a must. 

Then the olive oil, which I debated. And the cheap coffee, because I am a caffeine addict. 

I didn't have time to make my list and shop yesterday, and I worked this morning, so I had to improvise. First thing, I forgot about the challenge and made my usual tea, pu-erh tea, which I sometimes buy locally and sometimes order from The Tea Spot in Colorado. Either way, it has no place on a limited budget. But it tastes really good and they say it's good for you. And it doesn't make me sick to my stomach, like green does. 

For my lunch, I made a peanut butter and jelly sandwich with stuff we had, and took an apple from the bag I bought a couple weeks ago. I made sure to buy those things this afternoon, so it's actually part of the weekly food budget.

I'm always surprised by how filling PB&J is. I ate that and an apple and I was fine. 

I also ate a couple freebies: three pieces of candy and an orange. Oh, and I drank several cups of coffee with half-and-half. But this wouldn't cost anyone at my work place anything. 

After work, I took the dog out or a jog and was starving afterward, so I whipped up the One Pot Chili Pasta I mentioned yesterday. It tastes as good as it sounds. I ate one cup and I have 9 cups left, so I can eat it more than once a day, which is great, because I love it already. 

Can I eat two pounds of ground beef in a week? A pound of butter? A dozen eggs? An entire loaf of bread? I don't know. I usually don't, but to tell you the truth, even though I track my calories, and therefore what I eat, with My Fitness Pal, I don't really know how much of anything I eat. Eggs last longer than a week, but I don't eat them every day. We never have more than a pound of ground beef at a time, because we buy it one pound at a time. 

What am I going to do when I'm craving sweets like the sugar challenge never happened? Eat an apple, I guess, because that's all I've got, unless I want a spoonful of grape jelly. Which I don't. Not yet, anyway. 

Day one. Some success. Some failure. Lots of thought. 

 

Week Ten: Diet - SNAP Challenge

  1. Day One - Grocery Shopping
  2. Days Two & Three
  3. Days Four & Five
  4. SNAP Challenge Wrap-Up